Te olete oma naha minevikus ära põletanud. Kas saate seda nüüd päästa?

Isegi kui Te kasutasite beebi õli, küpsetasite end solaariumis ja ei kasutanud SPFi, pole kunagi liiga hilja oma nahka päästa.

 

SPF, MIS TÄHENDAB “päikese kaitse factor,” ei ole alati olnud tähtis osa nahahooldusest. Tegelikult, kui pruunim nahk muutus valgete inimeste ilu standardiks 1950ndatel, olid esimesed SPF tooted arendatud päevitamise, mitte kaitsmise jaoks. Veel 1980ndatel aastatel reklaamisid firmad vale ideoloogiat, et veetes aega päikese käes saavutate noorema ja värskema välimusega naha. Selline ekslik arvamus innustas tervet põlvkonda – me vaatame Teid generatsioon X! – kasutama beebiõli nägudel ja kehadel päikese käes päevitates. (Me peaaegu kuuleme põletust).

Siis on ka solaariumi hullus mis käis üle kogu riigi 1970 ja 1980nendatel, mis pakkusid kiirteed tundide viisi päikse all lebamise asemel, et saavutada üle kehane kuma (või kas me peaksime ütlema põletus?) ainult 15 kuni 30 minutiga.

See kõik oli aga enne kui inimesed ei teadnud, et solaariumid ja lambid on kansterogeenssed (just nagu päikese ultraviolett kiired), mis tähendab et need suurendavad naha vähi riski. Lisaks, uuringud näitavad, et UV valgus võib tekitdad melanoomi – kõige survavamat naha vähi vormi – ning samuti võib suurendada healoomulise sünnimärgi muutumist melanoomiks. Nahavähifonfd andmetel on 90% kõigist nahavähkidest seotud päikese UV kiirgusega, mis on seotud ka kuni 90% vananemisnäitajatega nagu kortsud ja pruunid laigud (tuntud ka kui päikeselaigud).

“Enamus inimesi, kes ei kaitsenud oma nahka päikesekaitsekreemiga, võivad märgata päikeselaike, purustatud veresooni ja kortse,” ütleb sertifitseeritud dermatoloog Debra Jaliman, M.D, kes on õpetanud dermatoloogiat Mount Sinai School of Medicine’is, New Yorgis, üle 25 aasta. “Plus tugeva päikesepõletuse episoodid suurendavad melanoomi tekkimise ohtu.”

On hea kui te olete harjutanud päikese kaitset ja vältinud solaariumeid juba noorusest alates – Teil on suurema tõenäosusega siis ka nooruslik jume ning Teil on samuti parem positsioon vältida naha vähki. Kuid mida tea kui Te kasutasite beebi õli ja solaariumeid? Kas Teie nahka on liiga hilja päästa?

“Kunagi pole liiga hilja pääasta oma nahka päikesekahjustusest,” ütleb sertifitseeritud nahaarst Rhonda Q. Klein, M.D./M.P.H., F.A.A.D, partner ja Modern Dermatology PC kaas omanik Westport, CTs. Alustage ekspertide näpunaidetega juba täna.

Vähendage melanoomi või basaalrakulise kartsinoomi tekkimise tõenäosust

Vähieelsete kahjustuste ja kosmeetiliste probleemide nagu päikeselaikude, kortsude ja hüperpigmentatsiooni vastu on palju erinevaid ravimeid, niiet on oluline rääkida oma nahaarstiga ning teada täpselt millega tegu on. Kui te tahate naha päästjat, mis võib samuti olla ka elupäästja, ärge otsige kaugemalt kui fotodünaamiline teraapia (PDT).

Dr. Klein soovitab seda ravi, et meditsiiniliselt tegeleda eelvähiga (nagu näiteks aktiiniliste keratoosidega), mis on tekkinud päikese kokkupuutest.

“PDT on mitmekordne valgusega aktiveeritud süsteem, mis on loodud ebanormaalsete rakkude hävitamiseks,” ta seletab.

PDT ajal kantakse ravialale umbes tund aega enne protseduuri paikset fotosensibiliseerivat lahust. “Ebatervislikud naharakud imavad endasse paikset fotosensibilisaatorit, terved aga mitte,” selgitab Dr. Klein. “Järgmisena, me rakendame sinise valguse teraapiat, mis aktiveerib paikset ravimit, hävitates kahjustatud rakud – nii nähtavad kui ka need mis on mikroskoopilised ja pole veel pinnal märgatavad.”

Vastavalt Euroopa juhistele paiksete PDTde kohta, on tüüpiline päikesekeratoosi (AK) kliirensi määr 89-92%. Need on ühed kõige levinumad nahakahjustused. Süstemaatiline ülevaade näitas, et 62% patsientidest keda on ravitud PDTga aktiilnise sheiliidi (AC) vastu, see on huulte premaligantne kahjustus, mis võib muutuda lamerakk akrtsinoomiks, näitas täielikku remissiooni viimasel jälgimisel.

Proovige kosmeetilisi lahendusi, et päästa päikesest kahjustatud nahaka

Kõige tähtsam on oma nahka kaitsta vähi eest. Kuid pole midagi paha selles, kui soovite oma naha välimust samuti paremaks muuta. Selleks on Teil valikuid.

Päikeselaigud ja hüperpigmentatsioon

Päikeselagud (lamedad pruunid laigud mis mõnikord tekivad nahapiirkondadele, mis on päikesele avatud) ei tekita vähki ning ei kujuta endast terviseriski. Kuid kui te soovite neid kosmeetilistel põhjustel eemaldada, võite alustada kodus kohaliku C vitamiiniga (askorbiinhape), ütleb Dr. Jaliman. See pärsib melaniini tootmist nahas, mis aitab neid pruune laike heledamaks muuta, pluss samuti aitab see parandada päikese kahjustust ja kollageeni kaotust, soodustades rakkude tervislikku voolu ja taastumist.

Lihtsalt pidage meeles, et kõikide nahk reageerib hapetele erinevalt, niiet konsulteerige oma nahaarstiga enne eksperimentidega alustamist.

Paljud kosmeetilised laseri ja valguse ravid on loodud tegelema hüperpigmentatsiooniga nagu päikeselaigud ning need aina kasvavad populaarsuses. Ameerika plastikakirurgide seltsi 2018. aasta aruande kohaselt kasvasid laserkattega protseduurid ajavahmikus 2000-2018 248 protsenti.

Dr. Jaliman kasutab laseried oma erapraksises pigmentatsiooni, ebavõrdse punetuse, katkiste veresoonte ja peente joonte jaoks. “Laser teraapia võib ümber pöörata päikese kahjustust, kuna see muudab nahka,” ütleb ta. “Päikeselaikude jaoks toob laser välja pruuni värvimuutuse ning siis see koorub maha ühe kuni kahe nädala jooksul.”

Peened jooned ja kortsud

Laseri ja valgus ravid võivad samuti aidata vähendada peente joonte ja kortsude välimust. “Laser eemaldab päikesest kahjustatud naha kihid,” seletab Dr. Jaliman. “Samuti saavad nad stimuleerida kollageeni tootmist – proteiin, mida on ohtralt kehas kuid see väheneb kui me vananeme – et minimaliseerida peenikesi jooni ja parandada naha sära.”

“Kõige uuemate laseri ja valguse teraapiate kohta on tehtud palju põhjalikke kliinilisi uuringuid,” ütleb Dr. Klein. “Kuid siiski reageerib iga patsient erinevalt ning laseritega on peaaegu alati vaja läbi viia ravikuur. Patsiendi elustiili otsused (dieet, treening, suitsetamine jne) kuid ka korraliku nahahoolduse rutiin, mis on taastav ja ennetav, mõjutab laserravi tulemusi.

Dr. Jaliman soovitab kasutada retinooli või Retin-Ad, mida saab käsimüügist, et vähendada peenikesi jooni. See suurendab kollageeni tootmist, kuid samal ajal see stimuleerib ka uute naha veresoonte tootmist, mis vähendab vanuse täppe ja pehmendab karedaid laike. (Tere, sile, särav nahk!)

Ärge ignoreerige oma dieeti, et saavutada parem nahk

Kuid mis tähtsust omab dieet? Ideaalses maailmas, oleks meie söögil sama mõju mis kallil laserravil. Kahjuks ei ole teadluslikult kindlaks tehtud sidet spetsiifilise dieedi ja vähemate kortsude või vähenenud päikeselaikude vahel. Kuid rafineeritud suhkrud põhjustavad kortisooli, keha stressi hormooni, mis vallandab põletiku, hoiatab Dr. Klein. “Dieet millel on palju suhkrut samuti kiirendab naturaalset glükeerimise tootmist, mis vanandab nahka,” ütleb ta.

Lisaks, uuringud näitavad kuidas liigne suhkru kokkupuude võib viia arenenud glükeerumise lõpptoodete (AGE) kuhjumiseni. Need on teatud tüüpi valgud või lipiidid mis võivad põhjustada naha struktuuri muutusi, mille tulemuseks on elastsuse vähenemine.

Dr. Jaliman ütleb, et paljud uuringud väidavad, et kui Teie dieet sisaldab palju antioksüdante, võib Teil olla puhtam ja värskem nahk. “Parim on süüa juur- ja puuvilju, mis on väga erku värvi,” ütleb ta. “Niiet valige roosa greip valge greibi asemel, sest sellel on rohkem antioksüdante. Tomatites on palju lükopeene, mis on väga hea antioksüdandid. Flavonoidid on samuti väga kasulikud nahale ning seda leidub rohelises tees ja viinamarjades.

Dr. Klein hoiatab, et patsiendist oleneb milline dieet on talle just õige, kuid ütleb, et üldiselt on eesmärk vältida toite, mis põhjustavad põletikku kehas. Päikese kahjustus (kas siis läbi solaariumite või põletuse) võib tekitada põletikku samal ajal kui nahk üritab ennast parandada,” ta seletab. “Põletik lagundab kollageeni ja elastääni, mis kiirendab vananemise märke.” Peale rafineeritud suhkru, on piimatooted ja gluteen samuti kahjulikud, kuid tervislike rasvade (näiteks avokaado, rasvased kalad, munad, pähklid ja seemned) võivad nahale kasuks olla.

Kaitske oma nahka SPF toodetega

Kui kõige parem asi mida teha oma naha jaoks on kanda SPF30 või rohkem – enamus inimesi seda ei tee. Üks 2015 aasta aruanne leidis, et enamus Ameeriklasi ikka veel ei kasuta päikesekaitse kreeme regulaarselt ning ainult 14% meestest ja 30% naistest kasutasid päikesekaitset korrapäraselt nii oma näol kui teistel avatud piirkondadel.

Hea uudis on see, et pole kunagi liiga hilja alustada SPFi kasutamist. “Inimesed arvavad, et kuna neil on päikesekahjustus, siis miks nüüd veel kasutada päikesekaitset,” ütleb Dr. Jaliman. “Kuid uuringud näitavad, et kandes päikesekaitsekreeme, saate Te ümber pöörata palju kahjustust, mida olete oma nahale teinud nooremas eas.”

Selleks vaadati ühes uuringus 32 inimest, kes kasutasid 52 nädala jooksul laia spektriga SPF 30 päikesekaitsekreemi kogu näol. Juba 12. nädalal nägid nad naha tekstuuri, selguse ja tooni paranemist.

Dr. Jaliman soovitab valida päikesekaitse kreemi, milles on suur kogus tsinkoksiidi – vähemalt 9-10%. “Kandke oma päikesekaitse kreemi iga ilmaga (isegi kui sajab vihma), sest UV kiirgus tungib läbi isegi pilvede,” ta soovitab. Samuti soovitab ta kasutada vananemisvastaseid tooteid iga õhtu kui Te magate, valides toote mis sobib teie nahaga. “Kui teil on tundlik nahk, valige C vitamiini seerum; kui Teie nahk kannatab rohkem, valige retinool,” ta soovitab. Viimaseks, käige nahaarsti juures vähemalt kord aastas, sest mida varem Te naha vähki avastate, seda lihtsam on seda ravida.

 

Kuidas päästa ära põletatud nahka