COVID-19 levik suureneb kui UV tasemed vähenevad

Hooajalised muutused UV’s võivad muuta COVID-19 levikut kuid mitte nii palju kui sotsiaalne distantseerumine.

Naturaalsed variatsioonid ultraviolett radiatsioonis mõjutavad COVID 19 levikut. Kuigi selle mõju on mõõdukas, kui võrrelda ennetavate meetmetega nagu sotisaalne distanseerumine, maski kandmine ja karantiinis istumine, leidab uus uuring Harwardi Ülikoolist.

Uuring

“Kui me mõistame potensiaalset COVIDi edasikandmist erinevatel hooaegadel, siis see võib meil aidata mõista meie reageeringut sellele pandeemile järgmistel kuudel,” ütles Jonathan Proctor, kes on Harvard Data Science Initiative ja Harvard Center for the Environment’i doktorijärgse kraadi liige. “Need tulemused näitavad, et COVID-19’nel võib olla hooajaline muster, mis levib kiiremini talvel, kui väljas on pimedam, kui suvel.”

Analüüsides igapäevast COVID-19’i ja ilma andeid üle 3000 regiooni ning üle 170nes riigis, leidsid Proctor, koos kaas autoritega Peter Huybers (samuti Harward Ülikoolist), Tamma Carleton ja Kyle Meng University of California Santa Barbara’st ja Jules Cornetet France’s École Normale Supérieure Paris-Saclay’st, et COVID-19 levik on väiksem nädalatel, mis järgnesid kokkupuutel kõrgema UV’ga. Uurimustöö avaldati Proceedings of the National Academy of Sciences’s.

COVID-19 hooajalik muutumine on olnud müsteerium alates haiguse esiemestest juhtumist aasta tagasi, kuid on olnud mõningaid vihjeid, et UV võib selle levikut mõjutada. Leiti, et koroonaviirusega seotud liigid nagu SARS ja MERS, on UV raditsiooni vastu tundlikud. Hiljutised labori uuringud näitavad, et UV muudab SARS-CoV-2 (viiruse mis põhjustab COVID-19’net) tegutsemisvõimetuks pindadel.

Katsed

Katsed, et aru saada UV mõjust päris maailmas, on olnud limiteeritud väheste andmetega ning raskusega isoleerida kliima muutjad teistest edasikandmise teguritset. Et testida keskkonna signaali pandeemia müras, koostas ja puhastas tiim datat statistilistest agentuuridest üle maailma. Et vältida segadust tekitavaid faktoreid, mis erinevad igas regioonis, nagu tervishoiu infrastruktuur või populatsiooni tihedus, vaatas tiim kuidas ülekandmine teatud populatsioonis muutus vastavalt päikesepaiste, temperatuuri, sademete ja niiskuse tõttu, mida sama populatsioon koges.

“Me küsime, kas päevased kõikumised keskonnatingimuses, mida populatsioon tunneb, mõjutab uusi COVID-19 juhtumeid kaks nädalat hiljem,” Meng seletas.

UV ja COVID

Teadlased analüüsisid suhet UV ja COVID-19’ne vahel, kasutades andmeid pandeemia algusest. Järgnevalt nad kasutasid seda suhet, et jäljendada kuidas hooajalised muutused võivad mõjutada COVID-19’ne levikut. Nad leidsid, et muutused UV’s talvel ja suvel, tõid keskmiselt 7 protsendilisele vähenemisele COVID-19’ne levikule Põhjapoolkeral. See on umbes pool keskmisest päevasest kasvumäärast, mis oli pandeemia alguses. Kuigi see uurimustöö tõestab, et COVID-19 näitab hooajalist mustrit, mis tulenevad UV muutustest, siis terve COVID-19’ne hooajalisus on siiski ebaselge, mis tulenev ebakindlate mõjude tõttu teistest keskkonna teguritest nagu temperatuure ja niiskus.

“Me oleme kindlad UV efektist, kuid see on ainult üks osa tervest hooajalisus pildist,” ütles Carleton.

Tiim mainis, et keskonna tegurid on ainult üks paljudest määrajatest COVID-19’ne levikust. UV hooajalisus efektid Põhja- ja Lõunapoolkeral on murdosa eelenevate nakkusvastaste strateegia mõjude suurusest, mille hulgas on karantiin ja reisikeelud.

“Nagu me nägime Ameerika Ühendriikides eelmisel suvel, siis UV’ga kokkupuude üksinda tõenäoliselt ei peata viiruse levikut ilma tugevate sotsiaal distantseerumis seadusteta,” ütles Proctor. “Olenemata ilmast, on lisa mõõtmed siiski hädavajalikud, et aeglustada viiruse levikut.”

Tiim analüüsis andmeid mitmel viisil ning järjekindlalt leidis, et mida kõrgem on UV, seda väiksem on COVID-19’ne levik. Kuid on jäädavalt ebaselge mis mehhanism seda efekti mõjutab. See võib tuleneda sellest, et UV hävitab viirust pealispindadel ja aerosoolides. Või ka päikeselistel ilmadel lähevad inimesed välja rohkem kohtadesse kus on vähem edasikandusmis võimalust. On isegi võimalik, et UV vähendab COVID-19 vastuvõttlikust stimuleeridest vitamiin D tootmist ja võimendades immuun süsteemi.

“On siiski nii palju, mida me ei tea keskkonna tegurite kohta ning kuidas nad otseselt ja kaudselt, läbi inimese käitumise, mõjutavad viiruse levikut,” ütles Huybers. “Kuid, parem arusaamine keskkonna mõjutustest COVID-19’ga seoses võib lubada hooajalisi muutumisi kinnihoidmis seadustes ning võib aidata vaktsineerimis strateegijaid.”