D-vitamiini puudus: kas selle vitamiini puudumine võib suurendada koroonaviiruse riski?

 

Antud teema üle arutletakse hetkel tugevalt Inglismaal, mida kajastab  Express.co.uk terviseajakirjanik Adam Chapman.

VITAMIIN D mängib kehas olulist rolli, seega toitainevaegus võib põhjustada mitmeid probleeme põhjustavaid sümptomeid, millest kõige laiemalt mõistetakse luuprobleeme. Samuti näitavad uuringud, et vitamiini puudus võib teid teha vastuvõtlikumaks uuele ohule – koroonaviirusele.

D-vitamiin on oluline toitaine, mis aitab kehas kaltsiumil imenduda, mis aitab tugevdada ja säilitada terveid luid. Selle tulemusel on hästi mõistetav, et vitamiinivaegus võib põhjustada luude deformatsioone. Vähem mõistetav on D-vitamiini roll teistes võtmepiirkondades ja eriti just üks piirkond võib suurendada teie riski haigestuda koroonaviirusesse. Koroonaviiruse üksikasjalikud uuringud on näidanud, et tegemist on hingamisteede infektsiooniga, mis tekitab nohu või gripiga sarnaseid märke.

Miks on see D-vitamiini puuduse korral oluline?

Mitmed suured vaatlusuuringud on näidanud seost defitsiidi ja hingamisteede nakkuste, näiteks nohu, bronhiidi ja kopsupõletiku vahel. Selle põhjuseks on asjaolu, et üks D-vitamiini peamisi rolle on teie immuunsussüsteemi tugevana hoidmine, et saaksite võidelda viiruste ja haigusi põhjustavate bakterite vastu.

Uuringud näitavad, et see seostub otseselt rakkudega, mis vastutavad nakkuse vastu võitlemise eest. Seetõttu on mõistlik järeldada, et D-vitamiini puudus võib suurendada teie riski koroonaviiruse tabamiseks. Sarnane loogika soovitab D-vitamiini annuse suurendada, et pakkuda suuremat kaitset viiruse vastu.

Hulk uuringuid on leidnud, et D-vitamiini toidulisandite võtmine annuses kuni 4000 IU päevas võib vähendada teie riski haigestuda hingamisteede haigustesse.

Ühes uuringus, milles osalesid kroonilise kopsuhaiguse KOK-iga inimesed, said pärast suure annuse toidulisandi võtmist ühe aasta jooksul olulist kasu ainult need, kellel oli tõsine D-vitamiini puudus.

Kellel on oht D-vitamiini vaeguse tekkeks?

Mõni inimene ei saa päikesevalgusest piisavalt D-vitamiini, kuna päikese käes ta viibib vähe või üldse mitte. Inglise Tervishoiuministeeriumi andmetel on teil suurem risk, kui:

  • Olete harva õues
  • Olete hoolekandeasutuses pikalt, kus liikumine piiratud
  • Kannate pidevalt õues riideid, mis katavad suurema osa teie nahast

Kui teil on tume nahk – näiteks teil on Aafrika, Aafrika-Kariibi mere või Lõuna-Aasia taust – siis ei pruugi te saada ka päikesevalgusest piisavalt D-vitamiini.

Siiski on üks oluline hoiatus. Nagu terviseorganisatsioon selgitab, võib pika aja jooksul liiga paljude D-vitamiini sisaldavate toidulisandite võtmine põhjustada kehas liiga palju kaltsiumi kogunemist (hüperkaltseemia). See võib nõrgendada luid ning kahjustada neere ja südant. Kui otsustate võtta D-vitamiini toidulisandeid, piisab enamiku inimeste jaoks 10 mikrogrammist päevas.

Inglise terviseamet lisab: „Päikesevalguse käes ei saa D-vitamiini üle tarbida. Kuid pidage meeles, et katke või kaitske oma nahka, kui viibite pikka aega päikese käes, et vähendada nahakahjustuste ja nahavähi riski.“

Solaariumikoda lisab, et nahakahjustus saab tekkida vaid liigsel päikese käes viibimisel, mille tagajärjel võib tekkida põletus ja tugeva põletuse korral võivad tekkida alles rakumuudatused. Oluline on lasta enda nahal saada ka otsest päikest, sest see on kõige naturaalsem viis D vitamiini saamiseks, aga selleks  on vajalik teada enda nahatüüpi, et õigel ajal kasutada päikesekaitse kreemi põletuse ennetamiseks (reeglina on meie laiuskraadidel elavate inimeste naha loomulik kaitsevõime SPF 3 – 6 ehk siis olete kaitstud umbes 30-minutit kuni tund). Tundes enda nahatüüpi ja kasutades õiges koguses õigeid abivahendeid saate nautida päikest ja selle kasulikke mõjusid just endale sobilikul ja vajalikul viisil.