Vitamiin D puudulikusega inimestel on suurem risk nakatuda COVID-19’sse

Põhjustatud raske ägeda hingamisteede sündroomiga koroonavirus 2 (SARS-CoV-2), koroonaviirus haigus 2019 (COVID-19) põhjustab hingamisteede haigusi, tohutut põletikku ja mõnes juhtumis tsütokiinide tormi – viimane neist võib olla surmav. Mõned inimesed on suuremas ohus koroonaviirusele (COVID-19), tüüpiliselt teiste tervise probleemide tõttu. Pandeemia arenedes on paljud eksperdid leidnud, et toitaine puudulikkus võib samuti kaada aidata raskele haigestumisele. Hiljutised tõestused näitavad et vitamiini puudulikkus on seotud raske COVID-19 juhtumitega. Uus uurimustöö on leidnud, et patsientidel kelle on vitamiin D puudulikkus on samuti suurem tõenäosus kogeda rasket COVID-19 haigust. Uurimustöö, mis avaldati eeltrükis medRxiv* serveris, tegeles leidude analüüsimisega eelmistest vitamiin D puudulikkusest ja COVID-19 seosest.

 

Vitamiin D ja COVID-19

Üks tähtis mikrotoitaine, millel on kindlaks tehtud kaitsev ja leevendav mõju SARS-CoV-2 vastu, on vitamiin D. eelmised uurimustööd näitavad kuidas vitamiin D pakub kasumeid COVID-19 patsientidele. Vitamiin D on naturaalselt esinev vitamiin inimkehas ja seda toodetakse kui nahk puutub kokku ultraviolett radiatsiooniga päikeselt. Seda saab samuti toidult. Kuna COVID-19 on seotud immuun hüperaktiveerimisega, on vitamiin D kaitsev mõju omistatud tema võimele maha suruda immuunne vastuvõttlikus viirusele, niisiis vähendades riski raske hingamistteede sündoomile (severe acute respiratory distress syndrome), mis on tappev COVID-19 komplikatsioon.

Vitamiin D’d saab ka söögist nagu näiteks külma vee kaladest nagu heeringas, sardiinid, makrell ja lõhe. Kui samas soovitavad ka mõned arstid vitamiin D3 tablettide söömist toidulisandina.

Vitamiin D puudulikusega inimestel on suurem risk nakatuda COVID-19'sse

Hämmastav link vitamiin D puudlikusest ja COVID-19 riski faktorid nagu ülekaalulisus ja vana iga, on pannud teadlasi teoreerima, et vitamiin D toidulisandid võivad ennetada ja kaitsta SARS-CoV-2 infektsiooni eest. Mõned teadlased on samuti pannud tähele, et kuna COVID-19 on seotud immuuni hüperaktiivsusega ja tsütokiinide tormiga võib aidata Vitamiid D ära hoida raske haiguse. Vitamiin D reguleerib immunopatoloogilist põletikku ja abistab kaasasünidinud viirusevastast efektormehhanismi, niisiis võimendades immuuni süsteemi töötamist infektsiooni ajal.

 

Uurimustöö

Uurimustöö tõstab esile piisava D vitamiini tähtsust kehas, mis võidelevad koroonaviirus pandeemiaga. Teadlased viisid läbi meta analüüsi paljudest uuriustöödest mis on seotud vitamiid D ja COVID-19’ga kolmest erinevast databaasist, seal hulgas PubMed, ScienceDirect ja Google Scholar.

Otsing koosnes märksõnadest nagu vitamiin D, 25-Hydroxyvitamin D, madal vitamiin D, COVID-19, SARS-CoV-2, koroonaviirus või 2019-nCoV. Samuti otsisid nad termineid nagu haiguse raskusaste, intensiivravi osakonna sissepääs ja suremus.

Üldiselt kaasas meeskond pealkirju ja lõiked üle 2774 artiklist. Sealt edasi vaatasid nad üle kogu teksti 17nest esinevast artiklist.

Meeskond leidis, et ühes spetsiifilises teadustöös, inimestel kellel oli vitamiin D puudulikkus, oli 5.84 korda suurem tõenäosus surra COVID-19’nesse võrreldes inimestega kellel oli piisavalt vitamiin D’d kehas. Teine teadustöö näitas, et vitamiin D puudulikkus on seotud suurema suremis riskiga.

Lisaks leiti, et patsientidel madala 25-hüdroksüvitamiin D’ga on suurem tõenäosus testida positiivseks COVID-19le.

Samuti leidis meeskond, et SARS-CoV-2 positiivsuse protsent on väiksem patsientidel kel on piisavalt 25- hüdroksüvitamiin D’d kehas.

“Leiud uurimustööst viitavad, et vitamiin D võib leevendada covid19 infektsiooni, ägedust ja suremust,” ütles meeskond uurimustöö kohta.

“Me soovitame inimestel süüa toitu mis on vitamiin D rikas nagu kala, punane liha, maks ja muna kollane, samal ajal andes vitamiin D toidulisandeid inimestele kellel on COVID-19, et võimendada nende immuuni süsteemi,” lisas meeskond.

On ülioluline leida viise leevendada jätkuvat pandeemiat. Senini, 65.23 millionit inimest on nakatunud SARS-CoV-2e.

Nendest, vähemalt 1.5 millionit on surnud.

Teadlased ja ravimainete ettevõtted üritavad leiutada efektiivseid viirusvastaseid aineid ja vaktsiine et leevendada või öra hoida SARS-CoV-2’sse nahaktumist. Kui maailm ootab ohutut ja efektiivset vaktsiini, on ülioluline täita nakatumis vastaseid kontroll meetmeid nagu füüsiline kaugushoidmine, regulaarne käte pesu ja maskid. Samuti, andes kehale vajalik kogus toitaineid, võib see võimendada immuun süsteemi võitlust patogeenide vastu, nagu leiab selle uurimustöö meta-analüüs.